Müteahhitlik

Müteahhitlik
Müteahhitlik, her şeyden önce, projelerin özündeki yaratıcılığa bağlılık duymayı, saygı göstermeyi gerektirir. Projenin kırılma noktası, onu hayalden gerçeğe taşırken sergilenecek söz konusu duyarlılıktır.

Müteahhit Kime Denir ?

Müteahhit, kendinden başkaları için inşaat, yapı veya ticari bir işi üstlenen ve bu konuda taahhüt veren kimseye denir.

Peki Müteahhitlik Nedir ?

Müteahhitlik, müteahhit özelliklerine sahip kişi veya kurumun yaptığı işe denir.
Müteahhitlik için örnek verecek olursak, bir arsa veya araziye ev veya bina yaptırmak isteyenlerin başvurduğu kurum veya kişiler müteahhitlerdir.Mesela kat karşılığı anlaştığınız müteahhit firması arsayı inceler, inşaat planlaması yapar, hazırladığı plana belediyeden ruhsat çıkarma işlemlerini yapar ve izin alındıktan sonra kaba inşaat çalışmaları başlar.Kaba inşaattan sonra sıva, şap atılması, elektrik, su ve doğalgaz hatlarının döşenmesi, fayans, kalebodur, kartonpiyer, kapı ve pencere, boya badana gibi ince işler yapılır.
Kaba inşaat bittikten sonra yukarıdaki ince işlerin yapılması için müteahhit ortak çalıştığı firmalardan yardım alarak işleri yerine getirir.Bu çalışmaların sonunda müteahhit belirttiği süre içerisinde bina inşaatını bitirmiş olur.
Belirtmek gerekirki müteahhitlik çalışma belgesine sahip olmayan firmalara cezai işlem uygulanır, müteahhitlik yapabilmek için müteahhitlik ruhsatına sahip olmak gerekir.

Müteahhitlik Yetki Belgesi

Müteahhitlik belgesi, inşaat yapı ve tesisat işlerinde çalışan usta kişilere Mesleki Yeterlilik Kurumu ve bu kurum tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından verilen belgeye denir.
Müteahhitlik belgesine sahip olmayan firma veya kişiler müteahhitlik yapamıyor. İnşaat ve tesisat işlerinde yetki belgeli usta çalıştırılması zorunludur. Müteahhitlik yetki belgesi olmaması halinde veya yasaklı olması halinde firma veya kişi yapı ruhsatı düzenleyemez.

Müteahhit Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

1) Birden çok müteahhitten teklif alınız
Tek bir müteahhitle anlaşmaya varmadan önce bilinen ve güvenilir firmalardan teklif isteyiniz.Müteahhitlik teklif ve görüşmelerinize başlarken Diyarbakır’da güvenilir firmalardan biri olan Mirza İnşaat ve Müteahhitliğe başvurmayı unutmayınız.
2) Müteahhit firmasının yetki belgesi olup olmadığını araştırınız.
Gerekli kurum ve kuruluşlardan seçeceğiniz müteahhit firmasının gerekli yetki belgelerinin olup olmadığını soruşturunuz.Mirza İnşaat ‘ın gereken tüm yetki belgeleri bulunmaktadır.
3) Müteahhitin referanslarını araştırınız
Birlikte çalışacağınız müteahhit firmasının geçmişte o bölgede daha önce bina yapıp yapmadığını araştırmalısınız.Referanslarını görmek istediğinizi söyleyerek firma sahiplerini yakından tanımalısınız.Diyarbakır bölgesinde 14 den daha fazla bina yapımını tamamlayan Mirza İnşaat bu konuda müşterilerine güvenle referanslarını sunmaktadır.
4) Müteahhit firmasının finansman ve ekonomik durumunu araştırınız
Çalışacağınız müteahhit firmasının projenizi tamamında ve istenilen şekilde teslim edebilmesi için gereken finansmana sahip olması gerekir. Söz konusu finansman durumunu belgelendirir halde size sunmasını isteyiniz. Mirza İnşaat finansman konusunda müşterilerine gerekli tüm banka hesap ve ayrıntılı finansman raporlarını istek halinde sunmaktadır.
5) Müteahhit firmasının güvenilir olup olmadığını araştırınız
Müteahhitlik firmasının daha önce yaptığı işleri inceleyerek yapacağı iş hakkında bir ön izlenime sahip olabilirsiniz. Geçmiş projelerinde teslim tarihlerine ve istenilen ince detayları ne kadar özenle yaptığını Müteahhitinize sorarak aranızdaki güveni oluşturmaktaki ilk adımları atabilirsiniz.
6) Neden Mirza İnşaatı Tercih Etmelisiniz ?
Mirza İnşaat babadan oğula 10 yıldır süregelen çalışma hayatına sahiptir.Diyarbakır çevresinde 14 ün üzerinde projeyi tamamlamıştır. Projeleri incelemek için Projeler sayfamızı inceleyebilirsiniz. Bina inşaatında firmamızda çalışan ustalar işlerinde yetkin insanlardan oluşmaktadır. Projelerin teslim tarihleri zamanında yetiştirmek için canla başla çalışan firmamız aksilik ve gecikme durumlarında önceden size bildirim yaparak konudan haberdar olmanızı sağlar.Kaliteli işçilik, kaliteli malzeme ve zamanında teslim taahhütleriyle Mirza İnşaat diğer firmalardan farkını güven ve kalitesi ile ortaya koymaktadır.

Teklif Al

0 532 405 63 81